مرا کیفیت چشم تو کافیست

۳ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است


دیروز صالح پیامی از کانال استادمان فرستاده بود که" ...اینکه آقایان درباره‌ی شعرخوانی آقای مطیعی موضع گرفته‌اند پس نقدپذیر نیستند درست...اصلا همه می‌دانیم که جناب رییس جمهور چقدر مستبد و دیکتاتور است اما آیا خودمان نقدپذیر هستیم اگر هستیم پس چرا راقم این سطور به دلیل امربه‌معروف و نهی‌از منکر به فلان امام جمعه از تدریس و سخنرانی منع شده..." استادمان که من او را به تواضع و علم می‌شناسم به دلیل نقد یکی از ائمه جمعه یکی شهرهای بزرگ حالا از مدیریت حوزه علمیه کنار گذاشته شده، می‌رود برای سخنرانی به میزبان پیام می‌دهند که چرا ایشون رو دعوت کردید؟! صالح زیر پیام خودش نوشته بود که "یاد تو افتادم وقتی نامه‌ی انتقادی به یکی از نهادهای دانشگاه نوشته شده بود و تو هم زیرش امضا کرده بودی، فردایش پیام دادند که بیا کلید و مُهر کانونی که مسئولش هستی را پس بده" راست می‌گوید فردایش با خوشحالی کلید و مُهر را پس دادم که الحمدالله که بار این مسئولیت هم از دوشم برداشته شد، .ولی...

با دوستی جایی مشغول بودیم -بیشتر بیگاری- کاری برای انجام دادن نداشتند و خودشان هم آنجا زیادی بودند چه برسد به ما. اما عجیب که هم به ما و هم به هر کسی که از راه می‌رسید یا زنگ می‌زد می‌گفتند نمی‌دانید اینجا چقدر کار سرمان ریخته! ما که دیده بودیم از صبح تا ظهر روی صندلی نشسته‌اند و یا دارند خبر می‌خوانند یا دارند با هم حرف می‌زنند یا از بیکاری روی صندلی چرخان این طرف آن طرف می‌شوند پایمان که می‌رسید بیرون از اتاق با دوستمان شروع می‌کردیم مسخره کردنشان. یک بار که می‌خواستند بعد از ظهر هم اضافه کار بیاستند با دوستمان که زدیم بیرون گفتم ببین که کاری هم ندارند و الکی اضافه کار وایمسن! برا این اضافه کارها بهشون حقوق می‌دن گفت ها آخه چی کار دارن اینها همه‌ی کارهاشون رو من میام هر روز نیم ساعت انجام می‌دم! گفتم فلانی اگه تو داخل این موقعیتی قرار بگیری چه می‌کنی؟! بعدا این طور شغلی به دست بیاوری یا بدهند بهت چه می‌کتی؟ گفت وایمسم و حقوقم را می‌گیرم گفتم یعنی  اضافه کار  هم گفت بله گفتم پس ما داشتیم کی را مسخره می‌کردیم؟! 

یک حرفی را من می زنم ولی شما نخندید...این خیلی بد است که آدم شاعری بلد نیست، شعر بلد نیست، نمی تواند احساسش را مکتوب کند، بریزد بیرون.
شما نشسته اید صحن جامع رضوی-نه حتی صحن انقلاب- بعد از نماز مغرب است، گهگاهی نسیمکی هم بیاید ، روزهای نزدیک به ولادت آقا هم باشد- چند روزی از تولد خواهرشان هم گذاشته باشد- هی نگاه کنید به گند طلایی و هی نفس عمیق بکشید. شما باشید این حجمی که هی می آید می خورد به شما چه می کنید؟ یا ظهر باشد، بعد از نماز عصر نشسته باشید زیر سایه باب الکاظم کنار گلدان ها؛ جز اینکه آدم باید در این حالت شعر بگوید چه کار دیگری می تواند بکند!؟

شاعری که هیچ کاش لااقل مردن بلد بودیم، می مردیم در این حال و هوا.

حالا که در فرودگاه نشسته ام تا بعد از این همه این همه سال بروم مشهد احساس می کنم باید نائب زیاره همه ی کسانی باشم که نمی توانند زائر امام هشتم شان باشند.
نه شیعیان هزاره ی پاکستان و افغانستان را دیده ام، نه شیعیان عراقی روستاهای اربعین از من قول زیارت گرفته اند، اما احساس می کنم باید به جای همه شان زیارت کنم.